Yaşlılar Haftası nedir? Ne zaman kutlanır?

Advertisement

Yaşlılar Haftası en zaman kutlanır?

Ülkemizin çeşitli yerlerinde her sene 18-24 Mart arası Yaşlılar Haftası olarak kutlanmakta, kişiye göre önemi değişen yaşlanma sürecinin ve bunun getirdiği zorlukların daha iyi anlaşılması ve bununla ilgili neler yapılabileceği konusunda çeşitli konuşmalar, etkinlikler ve faaliyetler düzenlenmektedir.

18-24-martyaslilarhaftasi

Yaşlılar geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi gören, adetlerimizi, geleneklerimiz, göreneklerimizi en canlı şekilde hatırlayan, adeta bize hafıza kazandıran ve toplumumuz bir arada tutan değerleri bize hatırlatan insanlardır. Peki onlara hal ettikleri değeri veriyor muyuz? Toplumumuz bu konuda ne kadar duyarlı? Gelişmiş ülkelerde modernitenin getirdiği yanlış anlamalar ve aile bağlarının koğması nedeniyle daha az değer verilen yaş almış insanlar, bizim ülkemizde nasıl muamaele görüyorlar ve en önemlisi onlar için ne yapabiliriz?

Bu tip soruların cevaplarının arandığı  Yaşlılar Haftası, aynı zamanda da kendi yaşlanma sürecimizi bize düşündüren ve nasıl bir hayat yaşamak istediğimiz ve hayatımızın geç döneminde nasıl her yönden daha mutlu olabileceğimiz sorularını da bize hatırlatarak, yaşlı insanlarla ortak bir düşünce yapımız olduğunu ve bizim kendi yaşlılığımızda neler istediğimizi ve bunun ne kadarını bu insanlar için sağlayabildiğimizi ve onların nasıl daha rahat hissetmelerini ve hayata umutla bakmalarını sağlayabileceğimiz konularını da bize düşündürtüyor.

Yaşlılar Haftası kapsamında aynı zamanda yaşlıların toplumla nasıl bütünleşebileceği ve daha aktif rol oynayabileceği ile ilgili düşünceler sunulmakta, bunların uygulanabilirliği araştırılmakta ve bu konudaki bilincimizin yükseltilmesini sağlayacak eğitimler, programlar, etkinliklerle bize yaşlıların dünyası anlatılmaktadır.

Toplumu ve ülkesi adına çalışmış ve ömrünü en aktif kısmını harcamış her insanın yaşlılık döneminde saygı ve yaşamın asgari gereklerini yerine getirebileceği maddi imkanlara sahip olması kazanılmış bir haktır. Sevgiyle yaklaşılması gereken yaşlılarımız,  bizim henüz öğrenemediğimiz bir çok dersi kendi hayatlarında görmüş geçirmiş ve aslında hayatlarıyla bize ışık tutmuşlardır.

Advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.